projekty braci

10 lipiec 2009 r. Czad

O. Misjonarz Jacek Siemieniak OFM Cap.
Misja Katolicka w Gore Gore,
Diecezja Gore w Czadzie
B.P. 61 Moundou
Tchad (Czad)

 

Wniosek o przyznanie pomocy na projekt w Ndouba Soh, w parafii Gore (Czad, Afryka)

Parafia, w której pracuję od 4 lat jako misjonarz jest obszarowo bardzo rozległa. Obejmuje przeszło 50 wiosek, z których najdalej położone są o ok. 100 km od centrum Misji w miejscowości Gore. Jest to region o klimacie bardzo gorącym, gdzie średnia temperatury wynosi powyżej 30 stopni w ciągu całego roku, a w okresach luty/maj przeszło 50 stopni (stąd nierzadkie są przypadki śmierci). W każdej wiosce jest często ponad 3000 osób, które borykają się z problemem braku wody. Często zdarza się tak, że ludność wioski opuszcza sezonowo swoje rodzinne strony, aby mieć dostęp do życiodajnej wody. Praca jest, więc dosyć kłopotliwa, bo nie można liczyć na ich obecność i ich współdziałanie. W tym celu jako misjonarze wychodzimy im z pomocą poprzez znajdywanie i wykopywanie studni na terenie ich miejsc zamieszkania. Czadyjczycy, mający zawsze kilkoro albo kilkanaścioro dzieci ("rodziny nie-wielodzietne" nie istnieją w Czadzie!) nie są w stanie zapłacić kosztów związanych z budową studni. Stąd istnieje ogromna potrzeba pomocy ze strony Kościoła w ich trudnej, a czasami beznadziejnej sytuacji.

Ostatnio mieszkańcy wioski z Ndouba Soh (ok. 40 km od Gore, Czad) zwrócili się do mnie, aby pomóc im przy znalezieniu wody i konstrukcji studni.

 

Zapotrzebowanie:

  1. Cement (ok. 50 worków, do wyrobienia kręgów, aby nie osuwały się ściany) – 700.000 CFA

  2. Wypłata dla specjalisty od kopania studni (puisateur) – 180.000 CFA

  3. Transport – 70.400 CFA

  4. Piasek, żwir, druty żelazne… - 300.000 CFA

  5.  

Łączna kwota to około 1.250.400 CFA, czyli około 1.910 euro.

 

Dystrybucja przedstawionych środków do budowy tej studni wymaga wcześniejszego przygotowania i nieustannej kontroli z mojej strony jako misjonarza. Nie można za bardzo ufać nikomu, ponieważ Czad jest jednym z najbardziej skorumpowanych państw świata (3 lata temu oficjalnie występował na 1 miejscu!). Najlepszym terminem na realizację tego projektu byłby okres pory suchej, czyli przełom stycznia i lutego, gdzie poziom wody jest bardzo niski, ale na 100% pewny. Całość przedsięwzięcia wymaga około 1 miesiąca pracy.

W wielkim skrócie przedstawiłem problem, z jakim borykają się mieszkańcy Nduba Soh w naszej parafii Gore, w Czadzie. Jeśli to możliwe każda ilość i każda forma pomocy będzie dla nas zastrzykiem życiodajnej krwi w tym misyjnym osłabionym organizmie.

 

 

 

O. Jacek Siemieniak

OFM Cap. Misjonarz

Telefon komórkowy w Czadzie: 00235 647 11 30

br. Robert Wieczorek

Warto zobaczyć

4pomoc