projekty braci

 

W styczniu br. nasz misjonarz br. Artur Ziarek, pracujący na misji w miejscowości Bam w Republice Czadu, zakończył budowę kolejnej studni głębinowej.

Od dawna mieszkańcy wioski Doab, do której z posługą duszpasterską jeździ br. Artur, prosili go o pomoc w sfinansowaniu i zorganizowaniu budowy studni. Wioska jest bardzo biedna, nie ma w niej kościoła ani kaplicy. Msza Św. celebrowana jest pod drzewem. Szkoła dla 100 dzieciaków uczących się na zmiany w szałasie zbudowanym ze słomy i patyków - nie funkcjonuje, bo nauczyciel jest chory.

Wioska Doab liczy około 600 stałych mieszkańców, a z tego co mówią, wody nie ma w okolicy 12 km. Kobiety i dzieci wędrują więc po wodę ponad 3 godziny w jedną stronę.

            Studnię w wiosce Doab ufundowała  społeczność Częstochowy, głównie z parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła. Zbiórka funduszy na studnię została zorganizowana przez  Franciszkański Zakon Świeckich działający w parafii. Członkowie FZŚ wyszli z inicjatywą zbierania makulatury, która po sprzedaży zasiliła budżet zbiórki. Parafianie podjęli akcję z wielkim sercem. Mottem zbiórki „makulatury na misje” były słowa z Ewangelii:

 „Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego, że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swej nagrody” (Mt 10,42).

Studnia w wiosce Doab nosi imię „Świętego Franciszka z Asyżu”, zgodnie z wolą ofiarodawców, na pamiątkę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka do Afryki.

Pisze pani Stefania Kreczko z FZŚ,  koordynatorka akcji w Częstochowie:
„Od samego początku szczególną patronką zbiórki makulatury stała się bł. Aniela Salawa. To jej zadedykowaliśmy pierwszą studnię głębinową wybudowaną przez mieszkańców Częstochowy w Sudanie Południowym w roku 2012. Po wybudowaniu pierwszej studni podjęliśmy tę akcję ze zdwojoną siłą, by zbierać makulaturę na kolejne studnie w Afryce.
Ta wybudowana obecnie przez br. kapucynów, misjonarzy w Czadzie, jest już naszą trzecią ufundowaną studnią! Nie kończymy tej akcji i będziemy ją kontynuować.  W każdy ostatni piątek i sobotę miesiąca, na parkingu przy naszej parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła, podstawione są kontenery, do  których składana jest makulatura.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła, począwszy  od Ks. Proboszcza Janusza Wojtyli, który na początku je pobłogosławił i z wielką troską nadal to czyni. Wszystkim tym, którzy każdego miesiąca dostarczają makulaturę. Serdecznie dziękujemy Paniom z FZŚ, które pomagały bezpośrednio przy zbiórce makulatury poświęcając swój czas i siły!

Dziękujemy też środkom przekazu: Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela”, radiu Fiat, radiu Jasna Góra, za nagłośnienie i propagowanie naszej akcji oraz wszystkim  franciszkanom świeckim z regionu częstochowskiego za modlitewne wsparcie.

         Niech Pokój i Dobro zawsze gości w Waszych sercach”.      

br. Robert Wieczorek

Warto zobaczyć

4pomoc