projekty braci

Projektor kinowy

O. Misjonarz Jacek Siemieniak OFM Cap. 29 lipiec 2009 r.
Misja Katolicka w Gore Gore, Czad
Diecezja Gore w Czadzie
B.P. 61 Moundou
Tchad (Czad)

Wniosek o przyznanie pomocy na projekt „kina obwoźnego” w parafii Gore (Czad, Afryka)

Parafia, w której pracuję od 4 lat jako misjonarz, jest obszarowo bardzo rozległa. Obejmuje przeszło 50 wiosek, z których najdalej położone są o ok. 100 km od centrum Misji Katolickiej w miejscowości Gore. W każdej wiosce jest często ponad 3000 osób, które borykają się z problemem braku wody, głodu, ale przede wszystkim - oświaty. Praca w każdym z tych wymiarów jest dosyć kłopotliwa, bo nie można liczyć na ich pomoc materialną i konkretną współpracę. Czadyjczycy, mający zawsze kilkoro albo kilkanaścioro dzieci ("rodziny nie-wielodzietne" praktycznie nie istnieją w Czadzie) często nie są w stanie zapłacić kosztów związanych z edukacją swoich dzieci. Stąd istnieje ogromna potrzeba pomocy ze strony Kościoła w ich trudnej, a czasami beznadziejnej sytuacji.

Wielu mieszkańców odległych wiosek z naszej parafii zwróciło się do mnie, aby pomóc im przy edukacji przede wszystkim dzieci, jak również dorosłych, poprzez projekcję tematycznych filmów: formacyjnych, religijnych i traktujących o problemach społecznych. Takich filmów większość nigdy nie miała okazji oglądać w swoim życiu i nigdy też nie obejrzy, gdyż w Czadzie nie istnieje żadna telewizja, a nawet nie ma prądu elektrycznego. Ich życie jest naprawdę życiem w ciemnościach. Stąd też ten oto projekt „kina obwoźnego”.

Zapotrzebowanie:

  1. Projektor (rzutnik) - 1000 euro

  2. Generator prądotwórczy - 500 euro

Łączna kwota to suma 1500 euro.

Projektowanie ewentualnych filmów wymaga wcześniejszego przygotowania i nieustannej kontroli z mojej strony jako misjonarza. Nie można za bardzo ufać nikomu, ponieważ Czad jest jednym z najbardziej skorumpowanych państw świata (3 lata temu oficjalnie występował na 1 miejscu!). Realizację tego projektu można praktycznie przeprowadzać prawie przez cały rok, pominąwszy tylko czas intensywnych prac w polu (lipiec, sierpień).

W wielkim skrócie przedstawiłem problem, z jakim borykają się mieszkańcy w naszej parafii Gore, w Czadzie. Jeśli to możliwe każda ilość i każda forma pomocy będzie dla nas zastrzykiem życiodajnej krwi w tym misyjnym osłabionym organizmie.

br. Robert Wieczorek

Warto zobaczyć

4pomoc